Офіційний веб-сайт (в стадії розробки)
Погода

З 1-го лютого 2022 року через спалах поліомієліту в Україні розпочалася масова кампанія з вакцинації проти цього захворювання.

Поліомієліт (дитячий спинномозковий параліч) – гостре інфекційне вірусне захворювання людини, яке при тяжких формах перебігу характеризується ураженням сірої речовини спинного мозку та інших відділів ЦНС з розвитком атрофічного паралічу та парезу кінцівок і тулуба. Збудником хвороби є поліовірус. За антигенною будовою виділяють 3 серологічних варіантів вірусів поліомієліту (тип І, тип ІІ, тип ІІІ). Віруси поліомієліту стійкі до природного середовища. Вони зберігають свою життєздатність протягом кількох місяців за температури 4оС у каналізаційних водах і фекаліях. УФ-промені швидко інактивують поліовіруси, але не порушують їх антигенних властивостей.

Основним джерелом збудника інфекції є інфіковані люди (хворі чи вірусоносії). Інфекція передається від хворої людини фекально-оральним шляхом, рідше – повітряно-крапельним. Поширюється від людини до людини через брудні руки, іграшки, інші предмети побуту, інфіковану воду та забруднені продукти, а також може передаватися переносниками збудника – мухами.

Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина – і дитина, і дорослий, але найбільший ризик захворіти мають малюки віком до 5 років. Інкубаційний період від моменту зараження до появи перших симптомів поліомієліту може тривати від чотирьох до 35 днів.

Параліч може уразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Уражені хворобою нерви і м’язи не відновлюються. Параліч – найважчий симптом, пов’язаний із поліомієлітом, оскільки він може призвести до постійної інвалідності та смерті. Кожен десятий пацієнт помирає від задухи в результаті паралічу легеневих м’язів. Кожен 200-й інфікований залишається паралізованим на все життя.

Інші небезпечні ускладнення поліомієліту – пневмонія, міокардит, важкі шлунково-кишкові розлади з кровотечею, проривом, виразками, кишкова непрохідність.

Після одужання може розвиватися пост-поліомієлітний синдром: діти, які, здається, повністю вилікувалися, можуть відчувати нові м’язові болі, слабкість або параліч у дорослому віці, через десятки років після первинного захворювання.

Сьогодні не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту.

Вакцинація – єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту. Згідно з Календарем профілактичних щеплень України, дітей вакцинують у два, чотири, шість і 18 місяців, у 6 та 14 років. Шість доз вакцини достатньо, щоб сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя. Усі вакцини є абсолютно безкоштовними для дітей. Навіть якщо дитина пропустила щеплення за Календарем, вона може надолужити його безкоштовно.