Офіційний веб-сайт (в стадії розробки)
Погода

Підтоплення територій Херсонської та Миколаївської областей внаслідок підриву росією дамби водосховища Каховської ГЕС призвело до екологічної катастрофи та масової загибелі риби. Вживання такої риби у їжу може призвести до важкого харчового отруєння – ботулізму.

Тому обізнаність людей щодо причин виникнення та мір профілактики захворювань на ботулізм є актуальною.

Ботулізм отримав свою назву від латинського слова «Ботулінус» (ковбаса), так як в давні часи захворювання в основному пов’язували з вживанням ковбас.

По класифікації харчових отруєнь ботулізм відноситься до бактеріальних токсикозів. Діючою отруйною речовиною являється токсин, який виділяє мікроб- клостридія ботулінус. В залежності від серологічних властивостей виділяють 7 типів мікробу, найбільша токсичність властива токсинам А,Б та Є.

Тип А – це переважно рослинні продукти, тип Б – м’ясні продукти, тип Є – рибні продукти. В шлунково-кишковому тракті людини ботулотоксин не тільки добре зберігається, але може навіть збільшити свою біологічну активність під впливом ферментів підшлункової залози.

Мікроб ботулізму широко розповсюджений у навколишньому середовищі, у вигляді спор знаходиться в землі. Джерелом забруднення навколишнього середовища є тварини, риби, мухи. Вегетативна форма мікробу не стійка, гине при 80*С на протязі 15 хвилин, токсин, який виділяє мікроб, знешкоджується при кип’ятінні на протязі 20 хвилин. Спори відрізняються дуже високою стійкістю до впливу фізичних та хімічних факторів, витримують 5-ти годинне кип’ятіння. При домашньому консервуванні спори не гинуть. Для розвитку спор мікробу в харчовому продукті необхідна відсутність кисню. Такі умови створюються в консервних банках, в товщі погано прокопчених окороків, ковбас, риби. В рідинах розмноження мікробів супроводжується газоутворенням, при цьому в банках з’являється бомбаж – двостороннє вздуття.

Інкубаційний період (це термін після вживання недоброякісного продукту до перших проявів захворювання) при ботулізмі коливається в широких межах – від 2-3 годин до 72 годин, але найчастіше становить 14+ – 2 години.

Летальність залежить від пізнього звернення за лікарняною допомогою та пізнього введення специфічної сироватки. Початкові прояви отруєння можуть бути неспецифічними.

Розрізняють 3 типи протікання ботулізму:

  • гострий гастроентерит (характерний для токсину типу Б– м’ясні продукти);
  • диспептично-паралітична форма (характерна для токсину типу А – рослинні продукти);
  • асфіксична форма (характерна для токсину типу Є- рибні продукти). Коли токсин доходить до нервової тканини (проникає в синапси) він стає недоступним для дії сироватки. Тільки своєчасна діагностика та застосування специфічної терапії забезпечує одужання.

Від цих факторів і залежать основні заходи профілактики ботулізму:

  • з огляду на те, що снула риба з Каховського водосховища може потрапити в реалізацію, ні в якому разі не купувати на стихійних ринках у невідомих осіб рибопродукти, а також інші продукти сумнівної якості (м’ясопродукти, консерви), які можуть спричинити захворювання на ботулізм.
  • захист від попадання збудника в сировину – ретельне миття рослинних продуктів, правильна евентрація (видалення кишківника) риби та туш тварин з метою уникнення забруднення м’яса вмістом кишківника;
  • дотримання правил консервування, вилучення бомбажних банок, невживання таких консервів у їжу;
  • зберігання продуктів на холоді не більше встановленого терміну;
  • дотримання правил особистої гігієни.

БОТУЛІЗМ

Ботулізм — це харчове отруєння, що може призвести до тяжких наслідків. Водночас, у більшості випадків можна уникнути ботулізму, якщо дотримуватися простих харчових правил.

Причини ботулізму

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування м’яса, риби, рідше — овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку не дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.

Значно рідше ботулізмом можна заразитись через рани, так само рідко мікроорганізм передається від матері до дитини через грудне молоко.

Наразі невідомі випадки ботулізму, пов’язані із уживанням свіжих промитих та правильно проварених чи обсмажених продуктів.

Профілактика ботулізму

Щоби вберегтися від ботулізму уникайте споживання:

в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;
м’ясних та грибних консервів;
консервів домашнього виробництва;
якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином;
якщо сумніваєтесь у якості продуктів.

Симптоми ботулізму

Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12–24 год після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 год) або значно пізніше (4 доби і більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.

Симптоми ботулізму:

  • порушення близького зору — ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;
  • сильно виражена сухість у роті;
  • важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
  • підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
  • запаморочення;
  • короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);
  • ураження м’язів шиї та кінцівок.

Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з’являється порушення зору — одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує “сітка або туман” перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття “грудки” у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі — усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом — хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

При найменшій підозрі на ботулізм негайно зверніться до лікаря!