Офіційний веб-сайт (в стадії розробки)
Погода

Вода є життєво необхідним ресурсом. Вона необхідна людині найбільше ніж усе інше, за винятком кисню. Коли води недостатньо або вона низької якості людина починає хворіти, а її організм починає гірше функціонувати. У разі забруднення води в криницях хвороботворними мікробами, у людей, які її вживають, можуть виникати гострі кишкові інфекції; при вживанні води, забрудненої нітратами, може виникати небезпечне отруєння – метгемоглобінемія. Особливо це небезпечно для немовлят та дітей
до 3-х років.

При такому великому значенні води для людини, вода повинна бути відповідної якості. Єдиним об’єктивним свідченням якості та безпечності питної води є її лабораторний контроль.

Фастівська районна філія Державної установи «Київський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» надає послуги по дослідженню питної води згідно до заявок за цінами, згідно Тарифів на платні медичні послуги.

Відповідно до вищезазначених тарифів розмір оплати становить:

 • 516 грн. 00 коп. за дослідження води з криниці на 6 основних хімічних забруднюючих речовин (водневий показник, амоній, нітрити, нітрати, загальна жорсткість, хлориди);
 • 192 грн. 00 коп. за дослідження води з криниці на мікробіологічні показники (загальні коліформи та кишкову паличку).

Також можна замовити окреме дослідження одного показника, який непокоїть людину.

За більш детальною інформацією звертайтеся за телефоном: 04565-6-23-00, 5-10-93, 097-480-71-85.

Вживайте чисту якісну воду та будьте здоровими!


Водно-нітратна метгемоглобінемія – небезпека для немовлят!

Водно-нітратна метгемоглобінемія – захворювання, яке характеризується підвищеним рівнем метгемоглобіну в крові. Метгемоглобін – це одна із форм окисленого гемоглобіну, що не здатний вступати в зворотну реакцію з киснем і переносити його до всіх органів організму людини. Цей стан сприяє розвитку прогресуючої гіпоксії в тканинах організму людини, особливо дітей. У немовлят та дітей першого року життя спостерігається дефіцит ферментів, які перетворюють метгемоглобін, що призводить до його накопичення. Саме тому, чим менша дитина, то тяжче перебігає хвороба. Якщо кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, організм може загинути від гіпоксії центральної нервової системи.

Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо перших трьох років життя, пов’язаний, насамперед, із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. Тому групами підвищеного ризику становлять діти до 3-х років, а особливо немовлята, особи віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм³. Чутливі до нітратів також особи похилого віку, хворі на анемію, люди із захворюваннями дихальної системи та хворобами серцево-судинної системи.

Ознаки та симптоми метгемоглобінемії (рівень метгемоглобіну вище 10 %) включають:

 • задишку;
 • ціаноз;
 • зміни психічного статусу (~ 50 %);
 • головний біль;
 • втома;
 • непереносимість фізичних вправ;
 • запаморочення та втрата свідомості.

Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може спостерігатися блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят в 7–8 % випадків закінчується смертю.

Основною причиною виникнення захворювання є підвищений вміст нітратів у воді, яку використовують для приготування суміші немовлятам.

З метою профілактики захворювання на метгемоглобінемію, щоб запобігти отруєнь нітратами необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

 • не готуйте дитячі суміші з використовуванням колодязної води, якщо не впевнені в її якості. Для приготування їжі та питних цілей використовувати воду гарантованої якості. Рекомендується вживання фасованої та бутильованої води;
 • при перших клінічних ознаках отруєння у дітей (проносах, розладах серцево-судинної системи, синюшності шкіряних покровів) негайно звертайтесь за кваліфікованою медичною допомогою;
 • дотримуйтеся гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо). Відповідно до санітарних вимог, колодязі необхідно чистити не менш ніж раз на рік: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Потім воду необхідно повторно відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення та проведення аналізу води;
 • двічі на рік, у весняний і осінній періоди, необхідно проводити профілактичну дезінфекцію води у колодязі з наступним лабораторним контролем ефективності проведеного заходу. Дезінфекція не приводить до зниження показників нітратів у воді, вона знезаражує воду від патогенної мікрофлори. Звичайні фільтри також не очищують воду від нітратів. Дітям віком до 3-х років та дорослим членам сім’ї воду з такої криниці вживати забороняється. Необхідно використовувати інше джерело водопостачання, якість води з якого відповідає вимогам ДСаНПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», або бутильовану воду.

Забезпечення населення безпечною питною водою можливе лише за умов створення ефективної системи лабораторного контролю.