Офіційний веб-сайт (в стадії розробки)
Погода

ВАЖЛИВО!!!! До старту весняної посівної кампанії і оброблення полів та до початку активного льоту бджіл, з метою запобігання випадкам отруєння та загибелі бджіл при застосуванні пестицидів, нагадуємо про основні правила застосування пестицидів та агрохімікатів!!!!!

Суб’єкти господарювання, підприємства усіх форм власності, які використовують у своїй діяльності пестициди та агрохімікати, зобов’язані дотримуватися вимог законів та нормативно-правових актів, таких як: Закони України «Про пестициди та агрохімікати», «Про захист рослин», «Про забезпечення санітарного і епідемічного благополуччя населення», «Про тваринний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», Державні санітарні правила «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві», затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України №1 від 03.08.1998 року (ДСП 8.8.1.2.001-98), Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України, затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України № 382 від 18.12.1996 року, тощо.

Відповідно ст. 12 Закону України «Про пестициди та агрохімікати», використання пестицидів в господарствах та індивідуальних садах і городах, в побуті повинно здійснюватися тільки у відповідності з «Державним переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

З метою запобігання негативного впливу на життя і здоров’я людей, тварин та комах при використанні пестицидів та агрохімікатів, сільськогосподарські підприємства зобов’язані:

  • Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранні ранкові (до 10) і вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках (3- 4 м/с).
  • Завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення хімічної обробки, адміністрація господарств повинна сповістити населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, встановлюються попереджувальні написи.
  • Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням – 300 м.
  • Приготування розчинів пестицидів і заправка апаратури для їх застосування повинні здійснюватися на стаціонарних розчинних вузлах або пунктах із використанням засобів механізації виробничих процесів.
  • Господарства повинні бути забезпечені пересувними агрегатами для приготування розчинів і заправки обприскувачів. Категорично забороняється приготування розчинів пестицидів безпосередньо у полі без засобів механізації.
  • Забруднені пестицидами поверхні та ґрунт після проведення робіт а також машини, і апаратура тара з-під пестицидів і протруєного насіння, промивні стічні води, що містять пестициди, і засоби індивідуального захисту підлягають знешкодженню.
  • Всі роботи з пестицидами і протруєним насіннєвим матеріалом обов’язково реєструються в спеціальних журналах.
  • До всіх видів робіт, пов’язаних із застосуванням пестицидів, робітники повинні допускатися по наряду при наявності посвідчення про спеціальну підготовку та медичної книжки встановленого зразка на право робіт із пестицидами.

Виконання авіаційних робіт по застосуванню пестицидів у сільському і лісовому господарстві здійснюється у відповідності до вимог ДСП 382-96 «Державні санітарних правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України».

Замовник за 3 доби до початку авіаційних обробок повинен:

  • проінформувати населення через засоби масової інформації про місце, строки, термін проведення обробок пестицидами і агрохімікатами; про заборону ближче 1 км від місця обробок здійснювати сільськогосподарські та інші роботи, випасати тварин; про необхідність вивезення пасік до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місць проведення авіаційних обробок сільськогосподарських культур пестицидами на період до 5 діб;
  • встановити спеціальні попереджувальні знаки безпеки з вказівкою кінцевого строку очікування на відстані 300 м від оброблюваних ділянок, а також на дорогах, що проходять через ці ділянки та на дорогах, які ведуть до сільгоспаеродрому або вертодрому;
  • забороняється проводити авіаційні обробки пестицидами сільськогосподарських культур, лісів та інших угідь, що розташовані ближче
  • 5 км від місць постійного перебування медоносних пасік;
  • 2 км від рибогосподарських водоймищ, відкритих джерел водопостачання,
    місць випасу свійських тварин, об’єктів природно-заповідного фонду;
  • 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, посівів сільськогосподарських культур, що використовуються у їжу без термічної обробки, а також садів і виноградників та місць проведення сільськогосподарських робіт;
  • – авіаційне застосування мінеральних добрив та біопрепаратів повинно здійснюватись при дотриманні санітарно-захисної зони від ділянок обробки до населеного пункту, тваринницьких і птахоферм, джерел водопостачання – не менше 500 м при швидкості вітру до 8 м/с.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

Статтею 20 закону України «Про пестициди і агрохімікати» визначено, що порушення законодавства про пестициди і агрохімікати тягне за собою цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.

Усі вище перелічені санітарні вимоги є обов’язкові для дотримання всіма підприємствами, установами і організаціями, приватними господарствами та особами, що проводять будь-які дії з пестицидами!

Відділ з питань регулювання земельних відносин
та охорони навколишнього природного середовища