Офіційний веб-сайт (в стадії розробки)
Погода

tuberkulyoz

Туберкульоз – смертельно-небезпечна хвороба. Нею страждають люди різного віку та статі. Туберкульоз не зважає на соціальний чи фінансовий статус. На туберкульоз може захворіти кожний!

Високий ризик мають люди, які знаходяться у постійному контакті з хворим на «відкриту» форму туберкульозу;
люди, що зловживають алкоголем або вживають наркотики;
люди, що мають знижений імунітет через недостатнє харчування та погані умови життя, або через наявність хронічних захворювань.

Досить високий рівень ризику і у курців, через порушення функції слизової оболонки дихальних шляхів. Крім того, високий ризик захворіти мають діти, бо їх імунна система ще не сформувалася, та люди похилого віку, через вікове ослаблення імунітету.

На території Макарівської селищної територіальної громади епідемічна ситуація щодо захворюваності на туберкульоз залишається вкрай нестабільною і має негативну тенденцію до зростання. За 10 місяців 2023 року в порівнянні з аналогічним періодом 2022 року захворюваність на туберкульоз зросла в 2,7 рази. 11 випадків туберкульозу виявлено при проходженні профілактичних медичних оглядів, в інших випадках захворювання на туберкульоз виявлено при зверненні хворих за медичною допомогою.

Із захворілих на туберкульоз органів дихання діагноз «туберкульоз легенів» підтверджено в 92,6 %, з яких 60% – це хворі з бактеріовиділенням мікобактерій туберкульозу, які є небезпечними для оточуючих.

В 2023 році в 1,75 разів зросла кількість хворих з деструктивними формами туберкульозу, що свідчить про пізню діагностику та лікування хворих.

Негативним фактором є те, що з 2017 року щороку продовжує реєструватися туберкульоз серед дитячого населення віком від 1 до 17 років.

За 10 місяців 2023 від туберкульозу органів дихання померла 1 особа, в 2022 році від туберкульозу померло 3 хворих.

Туберкульоз – це інфекційне бактеріальне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу, яка найчастіше вражає легені. Туберкульоз передається переважно повітряно-крапельним шляхом, а також може передаватися повітряно-пиловим, контактно-побутовим та аліментарним (харчовим) шляхами. Внутрішньоутробне зараження відноситься до дуже рідкісних випадків.

Основне джерело інфекції – хвора на туберкульоз людина. Також на туберкульоз хворіють багато видів тварин та птахів. Мікобактерії туберкульозу можуть вражати будь-які органи та системи людського організму (сечо-статева, нервова, лімфатична, кістки, суглоби, очі, шкіра та ін.), проте найчастіше захворювання розвивається у легенях (95-98%).

Спочатку захворювання має «прихований» перебіг. На ранніх стадіях туберкульоз можливо виявити тільки при проведені флюорографічного обстеження, коли симптоми захворювання на туберкульоз є схожі з симптомами, які характерні для інших респіраторних вірусних інфекцій – це кашель, підвищення температури, слабкість, втомлюваність тощо. Але при туберкульозі кашель частіше сухий, незначний, що триває понад 2-3 тижні, супроводжується тривалим незначним підвищенням температури (37,2-37,8С), значним схудненням, пітливістю, особливо вночі, погіршенням або відсутністю апетиту, присутнє відчуття задухи, постійна слабкість, підвищена втомлюваність, а згодом – кровохаркання. Якщо ви маєте подібні симптоми негайно зверніться до лікаря!

Отже, інфікувати іншу людину може хворий з так званою «відкритою» формою туберкульозу, коли збудник туберкульозу виділяється у повітря разом із крапельками мокротиння або слини. Людина, що знаходиться поряд та вдихає ці заражені крапельки може бути інфікована. Один хворий на туберкульоз може інфікувати в середньому – 10-15 здорових осіб, а якщо він знаходиться в школі, іншому закладі чи в громадському транспорті, тобто в закритому приміщенні, то більше. Це сприяє значному поширенню туберкульозу. Всі інші форми туберкульозу не є небезпечними з точки зору передачі збудника хвороби.

Зараження може відбуватися як при безпосередньому контакті з хворим, так і опосередковано, через забруднені предмети побуту, при вдиханні крапель вологи чи пилу, що містять збудника хвороби. Вдихання зараженого аерозолю або пилу далеко не завжди веде до розвитку хвороби. При нормальному функціонуванні імунної системи відбувається «замуровування» мікобактерій в мікроскопічному легеневому вогнищі, який може існувати протягом багатьох років без всяких проявів (латентна форма хвороби). У разі ослаблення організму, голодування, загострення хронічних хвороб, отримання травми, стресу тощо, можлива активація процесу з переходом в розгорнуту стадію. Бактерія туберкульозу надзвичайно стійка у зовнішньому середовищі. Мікобактерії туберкульозу в річковій воді зберігаються  до 5 місяців, у вуличному пилу – до 10 діб, у грунті – 1-2 роки, на пасовищах – до 1 року, у приміщеннях із розсіюванним світлом – 1,5 місяця. Ультрафіолетові промені вбивають мікобактерії туберкульозу через 2-3 хв., за температури 100 *С вони гинуть протягом 5 хв. Стійкий збудник туберкульозу до низьких температур:

  • при температурі -20*С мікобактерія туберкульозу зберігає життєздатність протягом 7 років;
  • в молочних продуктах (масло, сир та інші), що зберігаються на холоді – до 10 місяців.

Харчове зараження відбувається при вживанні продуктів, забруднених інфікованою мокротою, а також при використанні молока (масла, вершків та сиру на його основі), отриманого від хворих корів (у них може виявлятися бичачий тип мікобактерій, небезпечний для людини). Інфікуюча доза при аліментарному шляху передачі набагато більша, ніж при аерогенному. Це пов’язано з бактерицидною дією шлункового соку (особливо у осіб з підвищеною кислотністю). Крім споживання заражених молочних продуктів туберкульозні палички можуть потрапляти в організм людини при споживані заражених збудниками туберкульозу м’яса великої рогатої худоби, курей, яєць. Тому слід пам’ятати: не купувати м’ясо та молокопродукти на стихійних ринках, а тільки у тих продавців, котрі мають на ці продукти висновок ветеринарно-санітарної експертизи.

Як же захистити себе та своїх близьких від туберкульозу?

Найдієвішим протитуберкульозним заходом є імунопрофілактика: вакцинація й ревакцинація. Щеплення проводяться всім новонародженим дітям, а також дітям у віці 7 та 14 років, які мають негативну туберкулінову пробу. Важливе значення мають своєчасне виявлення та лікування хворих на туберкульоз. Для своєчасного виявлення інфікованих мікобактеріями та хворих на туберкульоз дітей віком до 14 років їм щороку проводять пробу Манту.

Туберкулін – це екстракт із культури туберкульозних бактерій, який вводиться дитині під шкіру. Позитивна проба Манту ще не означає, що дитина хвора на туберкульоз. Проте це є підставою для диспансерного спостереження у дитячого фтизіатра. Щороку лікарі стежать за динамікою і порівнюють результат проб з попереднім, якщо проба різко збільшилась йдеться про її віраж, що свідчить про необхідність лікування.

З метою профілактики туберкульозу кожен з нас (у тому числі діти з 15 років) повинен регулярно здійснювати флюорографічні обстеження. До речі, таке обстеження є цілком безпечне навіть для людей, що потерпіли внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Нажаль, багато наших жителів не вважають за потрібне проходити флюорографію самі і відмовляються проводити пробу Манту своїм дітям. На тлі загрозливої епідемічної ситуації щодо захворюваності на туберкульоз у нашій країні таке рішення, м’яко кажучи є нерозважливим. Адже туберкульоз на початковій стадії добре піддається лікуванню, у випадку ж запущеності хвороби може статися непоправне. Підступність туберкульозу і в тому, що часто він протікає безсимптомно, ніяк не проявляючи себе. Тому проба Манту на сьогодні – єдиний спосіб оцінити наявність інфікування організму дитини туберкульозною бактерією.

Для профілактики захворювання необхідно уважно ставитися і до санітарних умов, в яких ви проживаєте:

  • стежити за чистотою і порядком у приміщенні та за його межами;
  • не допускати захаращення і скупчення пилу;
  • щодня проводити прибирання квартири і меблів вологим способом;
  • як можна частіше провітрювати приміщення;
  • не чистити в кімнаті одяг і взуття;
  • завжди мити руки перед їжею.

У сонячні дні слід додатково використовувати прямі сонячні проміння через відчинені вікна; вивішувати білизну, одяг, килимові вироби на подвір’ї. Свіже повітря, чистота – запорука того, що у вашому помешканні немає мікобактерій туберкульозу. Важливо також вести здоровий спосіб життя (не палити, не зловживати спиртним), бути фізично активним, повноцінно і раціонально харчуватися. Загартування зміцнить імунітет, який не допускає проникнення в організм збудників хвороб.

Піклуйтеся про своє здоров’я!
Адже туберкульоз – це одна із тих хвороб, які легше попередити, аніж потім тривалий час лікувати!