Офіційний веб-сайт (в стадії розробки)
Погода

За даними Центру Громадського здоров’я України з початку 2021 року в Україні зареєстровано 6 спалахів норовірусної інфекції в організованих дитячих колективах (всього постраждало 239 осіб, із них 234 дитини), 1 спалах ротавірусної інфекції (з кількістю постраждалих 93 особи, в тому числі 92 дитини) та 59 спалахів інших гострих кишкових інфекцій (всього постраждало 691 особа, в тому числі 495 дітей), з них 2 спалахи бактеріальної кишкової інфекції (сальмонельоз) в Київській області. Найбільший спалах вірусної кишкової інфекції зареєстрований з 02.09.2021 в навчальному закладі м. Києва з кількістю постраждалих дітей більше 170 осіб.
Норовірусна інфекція – гостре висококонтагіозне інфекційне антропонозне захворювання, яке спричинює вірус Норуолк, яке характеризується розвитком гострого гастроентериту та дегідратації характеризується високою контагіозністю та заразністю.
Джерелом норовірусної інфекції є хвора людина або вірусоносій (у 10-13% людей інфекція має безсимптоний перебіг). Максимальну концентрацію вірусу в фекаліях виявляють на 1-2-й день хвороби, виділення вірусу у реконвалесцентів триває впродовж 5-47 днів. Людина може бути заразною до 1,5 місяця після одужання, що і обумовлює активне зараження оточуючих та епідемічну небезпеку.
Основний механізм передачі – фекально-оральний, який реалізується контактно-побутовим (через немиті руки, предмети побуту, посуд тощо), харчовим (при вживанні немитих овочів або фруктів, також найбільш небезпечними є морепродукти та інші продукти при недостатній термічній обробці) і значно рідшим водним шляхами передачі інфекції. Не виключається і аерозольний шлях передачі.
Епідемічний процес на сучасному етапі проявляється спорадичною захворюваністю із сезонними підйомами (осінь,зима,весна) і спалахами незалежно від сезону. Спалахи найчастіше виникають в закритих та напівзакритих установах таких як, дитячі дошкільні та навчальні заклади, гуртожитки, інтернатні заклади, лікарні, геріатричні відділення, тощо. Норовірусна інфекція вражає всі вікові групи. Найбільш небезпечний норовірус для дітей, осіб літнього віку та пацієнтів з ослабленною імунною системою, які є групою ризику.
Норовіруси досить резистентні і мають високу стійкість щодо фізичних і хімічних чинників, можуть довгостроково, більше 28 днів, зберігати свої інфекційні властивості на різних видах поверхонь. Вологе прибирання із звичайними миючими та спиртовмісними засобами не забезпечує знищення вірусу. Вірус стійкий до висихання, заморожування, нагрівання до 60 градусів. Про те ці віруси швидко гинуть під час обробки хлорвмісними дезінфікуючими засобами.
Інкубаційний період триває від 10 до 72 годин. Хвороба починається на тлі повного здоров’я, гостро. Першим клінічним проявом є нудота, гострі приступи багаторазового блювання, спазми в животі, потім у продовж 6-8 годин підвищується температура тіла частіше до 37,5-38*С. Рідкі водянисті випорожнення з’являються через 6-18 годин від початку блювання, спостерігаються явища метеоризму, біль у животі без чіткої локалізації. У дітей головним чином переважає блювання, а у дорослих – діарея. Симптоми інтоксикації проявляються загальною слабкістю і блідністю шкірних покривів. Можуть спостерігатися сонливість, млявість, головний біль, загальна слабкість, гарячка і біль у м’язах, у половини випадків розвивається тяжке зневоднення. Симптоми можуть тривати кілька днів і якщо ігнорувати і не боротися із зневодненням організму, то це може мати небезпечні наслідки для життя.
Специфічного лікування і вакцини проти норовірусу немає. У людини, яка перехворіла на норовірусну інфекцію, імунітет має тимчасовий характер і не виключає повторного зараження.
Профілактикою захворювання на норовірусну інфекцію є:
– споживання епідемічно безпечної їжі (ретельно вимитих овочів і фруктів, термічно оброблених продуктів харчування);
– вживання води гарантованої якості та напоїв;
– одним із найбільш ефективних способів попередження хвороби залишається дотримання правил особистої гігієни (миття рук з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після відвідування туалету, після повернення з вулиці тощо);
– суворе дотримання санітарно-протиепідемічного режиму в дитячих та навчальних закладах, лікувальних установах тощо.
Пам’ятайте! При появі перших ознак хвороби не гайте часу -звертайтеся за медичною допомогою!
Неухильне дотримання правил особистої гігієни та рекомендованих правил безпеки – збереже Ваше здоров’я!!!

Завідувач Фастівського РВ ДУ «Київський ОЦКПХ МОЗ»,
лікар-епідеміолог, Заслужений лікар України                                                                Віра Ткаченко