Офіційний веб-сайт (в стадії розробки)
Погода

Макарівська громада є однією з найбільш постраждалих у Київській області внаслідок бойових дій. Руйнації зазнало більше половини навчальних закладів: пошкоджено 17 шкіл і 6 дитячих садків, 3 дитячі садки повністю зруйновані. Загалом, по громаді маємо понад 3600 зруйнованих та пошкоджених об’єктів.

Протягом минулого навчального року спільними зусиллями місцевої та обласної влади, держави, громадських та благодійних організацій, волонтерів більшу частину закладів вдалося відновити. У більшості з них були облаштовані укриття. Відтак, наші діти мають змогу вчитися офлайн або у змішаному форматі.

Скільки часу потрібно на те, щоб повністю подолати наслідки масштабних руйнувань? Чи забезпечено доступ до середньої освіти в умовах війни у населених пунктах громади? Наскільки безпечно у закладах освіти в контексті облаштування укриттів?

Про це та інше поговорили із селищним головою Вадимом Токарем, начальником відділу освіти, молоді, фізичної культури і спорту селищної ради Іриною Волощенко та директорами шкіл та дитячих садків Макарова.

Яку ситуацію з дитячими освітніми закладами у громаді ми мали станом на день деокупації і що ми реально маємо станом на зараз?

Бойові дії суттєво вплинули на дошкільну освіту в нашій громаді. До початку повномасштабного вторгнення російської федерації працювало 26 закладів дошкільної освіти, в яких навчалася 1181 дитина.

Під час активної фази бойових дій на території громади було повністю знищено 3 заклади дошкільної освіти. Це 2 садки в Макарові, «Барвінок» та «Теремок», а також окрема будівля дитячого садка, що діяв на базі Андріївської гімназії. В цих закладах навчалося 25 відсотків дітей від загальної кількості дошкільників громади.

Окрім того, ще 6 закладів дошкільної освіти зазнали пошкоджень різного ступеня.

Одразу після закінчення бойових дій на території громади в усіх садках, де це було можливо, розпочалися відновлювальні роботи. Коштами місцевого бюджету, благодійних фондів, за допомоги волонтерів та батьків протягом минулого навчального року вдалося відновити офлайн або змішане навчання для майже 50 відсотків дітей у 16 дошкільних закладах.

Наскільки інтенсивно продовжується відновлення дитячих садків?

Станом на початок нового навчального року у громаді запрацювали 18 дошкільних закладів.

Завершено проектні роботи та пройдено всі необхідні експертизи і погодження щодо капітального ремонту Макарівського ЗДО (центр розвитку дитини) «Пролісок». Наразі триває тендер. Найближчим часом мають розпочатися будівельні роботи.

Також триває розроблення проектно-кошторисної документації з нового будівництва дитячих садочків «Теремок» та «Барвінок» в смт Макарів. Обидва садочки були повністю зруйновані у березні минулого року. Виконання проектних робіт стало можливим у рамках угоди, укладеної з Європейським Союзом.

У які терміни запрацює дитячий садок «Пролісок»?

За підрахунками проектантів ремонт триватиме близько 12 місяців. У ході ремонту буде здійснено термомодернізацію будівлі, внутрішній ремонт приміщень групових осередків, харчоблоку, господарських та службових приміщень. Крім того, має бути відремонтовано підвал зі збільшенням площі, який виконуватиме функцію укриття, замінено електромережі, системи холодного й гарячого водопостачання та водовідведення, здійснено благоустрій території.

Чи забезпечені дитячі садки громади укриттями і чи є вони безпечними?

Відсутність укриттів або неналежний їх стан – ще одна проблема, яку маємо вирішувати з початком повномасштабного вторгнення.

Для Забуянського, Колонщинського та Королівського дошкільних закладів завершено виготовлення проектно-кошторисної документації для облаштування модульних протирадіаційних укриттів. Такі укриття є захисними спорудами подвійного призначення, які можна використовувати у разі радіаційної небезпеки та як сховища під час ворожих обстрілів. Сподіваємося на якнайшвидше погодження фінансування від держави, оскільки реалізація цих проектів є дороговартісною.

Завдяки фінансуванню з місцевого бюджету та співпраці з рядом благодійних фондів таких як Київська школа економіки, Saved, Save the Children in Ukraine, місцевим підприємцям та батькам, що допомагали на волонтерських засадах, завершено облаштування укриттів в Андріївській, Борівській, Великокарашинській, Кодрянській, Липівській, Ситняківській, Червонослобідській, Мотижинській, Ніжиловицькій школах, у яких функціонують групи для дітей дошкільного віку, або укриття знаходяться поблизу дитячих садочків. Наприклад, з 1 вересня відновила свою роботу дошкільна група Копилівського ліцею, що стало можливим за рахунок укриття, облаштованого в приміщенні Копилівського будинку культури, яке знаходиться за 50 метрів від приміщення освітнього закладу.

Усі наявні укриття забезпечені первинними засобами пожежогасіння та засобами першої медичної допомоги.

Які пільги передбачені для дошкільників із числа сімей, де є мобілізовані/демобілізовані/загиблі військові або сім’ї ВПО?

У нашій громаді діти військових, ветеранів, загиблих захисників та внутрішньо переміщені діти мають право на безоплатне харчування. Окрім перелічених категорій, також можуть безоплатно харчуватися діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти з особливими освітніми потребами та діти із малозабезпечених сімей. Для всіх інших категорій дошкільників 40 відсотків у сільській місцевості (50 відсотків у міській місцевості) вартості харчування платять батьки, решта покривається з бюджету громади.

А яка ситуація із закладами загальної середньої освіти? Що ми мали до війни, станом на день деокупації і що ми реально маємо станом на зараз?

Вторгнення росії також суттєво вплинуло на заклади середньої освіти нашої громади. До 24 лютого 2022 року мережа закладів загальної середньої освіти нараховувала 24 заклади, у тому числі, 1 філію опорного закладу освіти, де загальну середню освіту здобувало 3934 учні.

Станом на квітень 2022 року було пошкоджено 17 закладів загальної середньої освіти, а це понад сімдесят відсотків від усіх закладів громади. Спільними зусиллями, за рахунок коштів місцевого бюджету, підтримки держави, за участі благодійних організацій, у тому числі міжнародних, та волонтерів, вдалося відбудувати 15 шкіл. Усі вони відновили свою роботу в очному та змішаному форматі. Загалом, було замінено понад 1000 вікон, відремонтовано покрівлі у 15 та системи опалення у 12 закладах. Також було проведено 7 внутрішніх поточних ремонтів, облаштовано 17 укриттів та 4 сучасні кабінети для роботи практичних психологів, відкрито 4 цифрові освітні центри, у 3 закладах відремонтовано внутрішні вбиральні. Окрім того, було оновлено комп’ютерну техніку, меблі, придбано будівельні матеріали, генератори. Шкільний автопарк поповнився 4 шкільними автобусами, 2 мікроавтобусами та 1 автобусом «Ікарус». Від благодійної організації Save the Children in Ukraine та ЮНІСЕФ отримано близько 4500 індивідуальних канцелярських наборів для учнів 1-10 класів.

У новому навчальному році розпочали освітній процес офлайн або у змішаному форматі 22 з 23 шкіл. Для учнів Макарівського ліцею № 1 організовано освітній процес у найближчих школах громади. Підвезення дітей здійснюється шкільними автобусами.

Ви згадали про те, що для учнів Макарівського ліцею № 1 буде організовано освітній процес у найближчих закладах. Розкажіть, чи планується відновлення роботи закладу взагалі?

Макарівський ліцей № 1 – один з найбільш пошкоджених освітніх закладів у громаді. Внаслідок влучань снарядів та ракетних обстрілів у закладі було пошкоджено несучі конструкції на третьому поверсі. Між першим і другим поверхами в харчоблоці впала частина перекриття, була пошкоджена зовнішня стіна, існували ризики її обвалу. Окрім того, було пошкоджено 135 вікон, 60 внутрішніх та 12 зовнішніх дверей, система опалення, понад третина даху. З огляду на це, даний об’єкт є одним з найбільш складних для проектування та потребує найбільшого вкладання коштів для повного відновлення.

За фінансової підтримки Міжнародного Комітету Червоного Хреста були здійсненні протиаварійні роботи, за кошти місцевого бюджету – замінено вікна та двері.

Станом на зараз завершені роботи з виготовлення проектної документації, яка знаходиться на погоджені в Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України. Знайдено джерела фінансування. Сподіваємося, що протягом вересня буде оголошено тендер на вибір підрядника. По завершенню процедури буде підписано договір та в жовтні, за нашими прогнозами, мають розпочатися роботи.

Проектною документацією передбачено термомодернізацію будівлі, відновлення покрівлі, внутрішній ремонт класних приміщень, коридорів, спортивної зали, харчоблоку, господарських та службових приміщень. Крім того, планується ремонт підвалу зі збільшенням площі, заміна електромереж, системи опалення, системи холодного та гарячого водопостачання, водовідведення, облаштування благоустрою території.

Ми віримо, що в наступному навчальному році діти зможуть повернутися у стіни рідної школи.

За угодою з Європейським Союзом передбачений капітальний ремонт ОЗО «Макарівський ліцей № 2». Розкажіть детальніше про те, що він передбачає та коли буде відбуватись? Як це вплине на навчальний процес?

Ліцей № 2 був частково пошкоджений у результаті бойових дій. У минулому році в ліцеї було проведено поточний ремонт системи опалення, частково замінено пошкоджену покрівлю та вікна, проведено поточний ремонт укриття господарським способом.

Також минулого року у ліцеї № 2 було проведено поточний ремонт кабінету психолога за кошти асоціації «Medicos del Mundo» та створено цифрові освітні центри за кошти Громадської організації «ІСТОК».

У межах проекту «Підтримка ЄС з відновлення Макарова/ Support for Rehabilitation in Makariv», який фінансується Європейським Союзом, та за підтримки НЕФКО, що виступає програмним менеджером, у ліцеї буде проведений капітальний ремонт (термомодернізація), який розпочнеться після завершення тендерних процедур із обрання підрядника. Наразі, триває процедура погодження тендерної документації з НЕФКО.

З огляду на те, що після проведення тендеру та підписання договору з підрядником, потрібен буде час на розроблення проектно-кошторисної документації та отримання позитивного висновку експертизи, будівельні роботи розпочнуться не раніше наступного семестру. Тому протягом першого семестру учні Макарівського ліцею № 1 та ліцею № 2 будуть навчатися в дві зміни в приміщенні ОЗО «Макарівський ліцей № 2», а вже після початку ремонтних робіт діти протягом кількох місяців навчатимуться онлайн або буде розглянуто можливість підвозу їх до інших закладів освіти нашої громади.

Чи всі заклади загальної середньої освіти забезпечені укриттями?

На початок нового навчального року у 18 закладах загальної середньої освіти є укриття.

Упродовж травня – червня 2023 року було облаштовано найпростіше укриття за правилом «двох стін» у Колонщинському ліцеї. Станом на 1 вересня 2023 року облаштоване укриття для учнів та вихованців Копилівського ліцею у приміщенні Будинку культури, про що згадувалося раніше. Для учнів Наливайківської гімназії облаштовано укриття на заводі «Ix-tehno», для Плахтянської гімназії – в підвальному приміщенні багатоквартирного будинку.

Станом на сьогодні завершено виготовлення проектної документації на будівництво модульних укриттів у закладах загальної середньої освіти, де вони відсутні, а саме: Колонщинському, Копилівському, Королівському ліцеях і Фасівській гімназії. Зараз очікуємо на рішення Уряду та Київської обласної військової адміністрації щодо виділення коштів на їх будівництво.

Яка кількість учнів зарахована у перші та випускні класи?

Станом на 1 вересня 2023 року до 1-х класів закладів загальної середньої освіти зараховано 345 дітей, до 9-х класів – 413 учнів та 11-х класів – 179 учнів.

Чи планується навчання офлайн для усіх учнів?

Фокус місцевої влади другий рік після повномасштабного вторгнення та деокупації зосереджений на тому, аби забезпечити якісний освітній процес, звісно в очному режимі, для всіх учнів нашої громади. Однак, війна і досі вносить свої корективи. Як показує досвід минулого осінньо-зимового періоду, російський агресор знову може вдатися до обстрілів критичної інфраструктури, у зв’язку з чим ми знову можемо бути без світла.

За тих умов, які маємо сьогодні, до закладів загальної середньої освіти зараховано 3785 учнів, з них здобувають освіту в очному та змішаному форматі 3657.

Які пільги передбачені для школярів із числа сімей, де є мобілізовані/демобілізовані/загиблі військові або сімей ВПО?

Всі 1474 учні 1-4 класів та 219 учнів 5-11 класів із числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування (31 особа), дітей із особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах (16 осіб), дітей із інвалідністю (29 осіб), дітей учасників бойових дій (93 осіб), дітей зі статусом ВПО (33 особи) та дітей із малозабезпечених сімей (17 осіб) забезпечені безоплатним харчуванням.

Як готується громада до опалення у дитячих садках?

Наразі вживаються усі необхідні та достатні заходи задля стабільного функціонування котелень. Всі садки забезпечені генераторами та, в разі відсутності світла, зможуть бути з теплом.

А в закладах загальної середньої освіти?

22 школи знаходяться на альтернативному опалені (дрова, пелети), 1 заклад освіти опалюється газом, але зараз тривають роботи з переведення його на альтернативне опалення. Всі котельні облаштовані генераторами, що має забезпечити безперебійне теплопостачання в разі відсутності світла. Сподіваємося, що незалежно від усіх викликів, які постануть перед нами в осінньо-зимовий період, громада зможе забезпечити безперервний освітній процес для наших учнів. Також маємо велику надію, що вже наступного навчального року повноцінно відновить свою роботу Макарівський ліцей № 1, а в дитячих садочках «Теремок», «Барвінок» та «Пролісок» знову лунатиме дитячий сміх.