Офіційний веб-сайт (в стадії розробки)
Погода

ℹ️ До уваги роботодавців!
У цій статті ми ознайомимо вас з деякими ключовими змінами до деяких законодавчих актів у сфері трудових відносин.

В період дії воєнного стану роботодавці першочергово керуються нормами Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136).

Звертаємо вашу увагу на те, що Закон № 2136 вносить зміни в:
▶️ можливості обирати трудові договори під час прийняття на роботу в умовах воєнного стану;
▶️ облік робочого часу;
▶️ умови праці жінок;
▶️ надання відпусток;
▶️ звільнення працівників.

✅ В організації кадрового діловодства та архівного зберігання роботодавцю надали право самостійно визначати порядок роботи кадрових служб та перелік обов‘язкових для ведення кадрових документів.

Слід також звернути увагу, що Закон № 2136 було доповнено суттєвими змінами Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин», зокрема:
▶️ встановлено обов’язок роботодавця інформувати працівників, що працюють за строковим договором;
▶️ доповнено підстави припинення трудового договору;
▶️ визначено перелік випадків, у яких трудовий договір може бути розірваний з ініціативи роботодавця;
▶️ скасовано право на виплату військовослужбовцям середнього заробітку за місцем роботи, яке за ними зберігається на час призову на військову службу;
▶️ надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік у період дії воєнного стану та інші.

❗️На роботодавця, в мовах воєнного стану, як і у мирний час, покладено обов’язок виплачувати працівнику зарплату на умовах, визначених трудовим договором і вжив всіх можливих заходів щоб працівники вчасно отримали зарплату.

✅ Існує тільки дві обов’язкові умови, за яких роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці:
▶️ порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили;
▶️ роботодавець довів причинний зв’язок між порушенням та бойовими діями або обставинами непереборної сили.

☝🏻Зверніть увагу, що зміни переважно тимчасові та пов’язані з дією воєнного стану в Україні, але є й такі, що введені на постійній основі.